Tak ako je pre mužov náročné nájsť darček pre ženu, je rovnako komplikované komplikované nájsť skvelý darček pre mužov. Čo vám ale môže pomôcť je fakt, že mužom intenzívne záleží len na niekoľkých veciach a zvyčajne nemajú radi zmeny, pokiaľ ide o ich každodenné predmety ako je peňaženka, hodinky či opasok. Je všeobecne známe, že ženy zvyknú tráviť veľa času hľadaním ideálneho darčeka pre mužov. Dovoľte, aby sme vám dala desať otázok, na základe ktorých vás navediem na ten pravý darček pre muža.

1. Kto je pre vás?

Prvá vec, ktorú musíte pri kúpe darčeka pre muža zvážiť, je to, kým pre vás je. Je to váš otec, brat, manžel,  alebo najlepší priateľ? Váš vzťah je tu kľúčový, pretože podľa toho budete vyberať darček.

2. Čo robí každý deň?

Čo robí keď vstane? Ide si zabehať? Uvarí si kávu?  Zobudí deti? Všetko sú to dobré veci, na ktoré treba pamätať ak chcete, aby bol váš darček pre neho ten najlepší. Predstavte si jeho každodennú rutinu a možno si uvedomíte, aký darček by pre neho mohol byť najvhodnejší.

3. Aké má záujmy?

Možno je to typický chlap a jeho záujmy sú šport, pivo a autá. Ale čo ak má rád obleky, poéziu, prípadne vyhľadáva zážitok z dobrého jedla? Nech sa mu páči čokoľvek, zamyslite sa nad jeho záujmami a možno vám zasvieti svetielko nad hlavou :).

4. Aké je jeho zamestnanie?

Úspešný právnik bude mať pravdepodobne iné potreby ako učiteľ, či robotník na stavbe. Aj malé veci, napríklad pero, je možné prispôsobiť podľa potrieb jednotlivých ľudí (čierne hliníkové taktické pero bude na stavenisku pravdepodobne lepšie ako gravírované plniace pero na stole právnika). Ak je to otec v domácnosti alebo umelec, jeho potreby budú tiež odlišné.

5. Všetci ostatní mu dávajú kravaty?

Ktokoľvek ten muž je, určite nepotrebuje ďalšiu kravatu. Už určite jednu dostal na narodeniny, Vianoce alebo Deň otcov, prípadne pri inej príležitosti. Skúste myslieť trochu mimo zabehnutých koľají a hľadajte niečo osobné, niečo čo podporí jeho záľuby, prípadne oživí nejakú spomienku, ktorú máte spolu.

autori-gentlejam-stastny-par-manzelia

6. Minúť celoživotné úspory?

Dobrý nápad je viac ako peniaze. Ak si nájdete čas nájsť osobný a originálny darček, potom nezáleží na tom koľko stál. Ak chcete sami spraviť nejaký darček, tak do toho, určite bude znamenať viac ako niečo drahé a tuctové.

7. Čo chce dosiahnuť?

Porozmýšľajte nad jeho túžbami. Je niečo, čo chcel vždy robiť alebo zažiť? Aké miesto chcel vždy navštíviť? Podporte jeho sny niečím malým a podporte ho ísť za jeho snami.

8. Akú má veľkosť?

Mužské a ženské číslovanie je veľmi odlišné. Ak objednávate niečo drahé, budete možno musieť poznať aj jeho dĺžku rukávov. Ak neviete ako sa ho na jeho veľkosť nenápadne opýtať, skúste sa nenápadne dostať k jeho šatníku. Mužské oblečenie sadne veľmi špecificky, preto netreba túto skutočnosť podceniť.

9. Aká je generácia?

Je zrejmé, že treba oddeliť svoj vlastný generačný vkus od cudzieho. Nie vždy je to však jednoduché. Niečo, čo je v pohode pre štyridsiatnikov nemusí byť v pohode pre niekoho v dvadsiatke. Je dobré mať niekoho, kto je v rovnakom veku ako obdarovaný a darček s ním prekonzultujte.

10. S kým trávi čas?

Jeho kamaráti a rodina vám o ňom určite veľa povedia. Aký má štýl, čo robí najradšej atď. Držte sa tém a určite vyberiete ten správny darček.

Pravidlá pri hľadaní darčeka pre muža

Chlapi inštinktívne vedia, čo iných mužov zaujíma a čo majú radi. Či už ide o športovca, automobilového fanúšika, technicky zameraného chlapa alebo len gaučového povaľača, chlapi hneď rozpoznajú aké sú najlepšie darčeky pre mužov. Pre ženy kupujúce darček pre muža je to vždy o niečo ťažšie, najmä ak sú iba na začiatku vzťahu, prípadne sa s dotyčným poznajú menej. Preto mi napadlo spísať základné pravidlá, ktoré by ste mali mať na pamäti keď hľadáte darček pre muža.

Cena nie je všetko

Ak chcete aby muž darček ocenil, nemusíte zaňho platiť veľa. Jediný typ muža, ktorý ocení drahý je ten, ktorý hľadá bohatú ženu (teda zlatokop :D). Pamätajte, drahší darček neznamená hodnotnejší.

Menej je viac

Je lepšie dať mužovi jeden dobre premyslený darček ako zasypať ho množstvom menších. Myslím si, že to môže znižovať hodnotu v jeho očiach. Keď dáte mužovi veľa darčekov, môže to pôsobiť tak, že ste si nedali veľa práce so zisťovaním, čo skutočne chce ale dali ste mu viac darčekov v nádeji, že sa mu aspoň jeden zapáči.

Cit a praktickosť

Odevy, kožené výrobky a voda po holení sú jedným zo základných darčekov pre mužov. No úprimne, siahnu po nich väčšinou tí, ktorí sa nad výnimočnosťou daru príliš nezamýšľajú.

Väčšina mužov si nekupuje oblečenie alebo veci, ktoré nemajú jasný účel. Ak darček nemá zmysel, potom ho väčšina mužov vôbec neocení. Ak máte dlhoročný vzťah s mužom, môžete za dar považovať niečo, čo je pre vás oboch sentimentálne. Napríklad špeciálne zarámovaná alebo vytlačená fotografia na ktorej ste obaja spolu, je niečo, čo vám vždy pripomenie peknú udalosť vo vašom živote.

Čím menej ho poznáte, tým menej utrácajte

Ak muža veľmi nepoznáte, začali ste spolu randiť, alebo je to nie príliš vážny vzťah na diaľku, zvážte menší darček a nie niečo, čo stojí veľa. Dôležitý je nápad a prevedenie a nie drahý dar.

Dajte na intuíciu

Ak ste si nie úplne istá či obdarovať chlapa alebo nie, odpoveď je vždy NIE. Napríklad ak je to len náhodný známy a chcete mu dať najavo, že ste si spomenuli na jeho narodeniny úplne postačí listové pohľadnica alebo online vtipná animovaná verzia, ktorú si viete stiahnuť a personalizovať cez internet. Myslím si, že darček v tomto prípade nie je potrebný.

Iveta Hrabovská

Autorka unikátneho slovenského projektu Gentlejam- džemy a omáčky s prémiovým alkoholom a autorka článkov na webe Gentlejam, ktoré sú plné rád a inšpirácií.