0
0,00 

Žiadne produkty v košíku.

Firemné darčeky: Ako vybrať originálny darček

Firemné darčeky sú úžasným nástrojom na budovanie vzťahov s obchodnými partnermi, ktoré potom pomáhajú firmám rásť. Vo všeobecnosti platí, že firemné darčeky dávate ľuďom, ktorí pomáhajú zveľadiť vašu spoločnosť. Sem môžeme zahrnúť firemných klientov, zamestnancov, prípadne niektorých firemných klientov či partnerov.

darcek_gentlejam_v_skatulkeNie je to pravidlom ale minimálne raz za rok by ste mali všetkým klientom vašej spoločnosti poslať niečo malé. Originálne firemné darčeky zabezpečia, že vaši obchodný partneri na vás budú spomínať po celý rok. Aj keď niektoré spoločnosti v dôsledku ekonomickej krízy v poslednom období obmedzili rozpočty na firemné darčeky, stále ostali firmy, ktorých majitelia sú presvedčení, že darčeky pre obchodných partnerov sú dôležité pre udržanie vzťahov. A práve dobré vzťahy sú to, čo pomáha firmám rásť a preklenúť ťažšie obdobia.

Ak má vaša spoločnosť malý počet obchodných partnerov, tak dávajte pozor na zvyky každého jedného. Ak si napríklad váš firemný partner objedná víno počas obchodných stretnutí, potom je víno bezpečnou voľbou.

Lacnými propagačnými predmetmi nezahviezdite

Ak má vaša firma príliš veľa klientov a obchodných partnerov na to, aby ste sa mohli zaoberať každým jedným firemným darčekom osobitne, tak je lepšie použiť všeobecnejšie dary. Vyhnite sa lacným reklamným predmetom, ako sú perá alebo poznámkové bloky s logom vašej firmy. Dokonca aj ručne písaná karta vyzerá autentickejšie ako tieto čisto propagačné predmety. Skvelou voľbou sú jedlé darčeky. Dobré jedlo poteší každého a je preto univerzálnym darom tak pre mužov ako aj pre ženy. Ak ešte aj dobre vyzerá, tak je to trefa do čierneho.

Mali by ste tiež zabezpečiť správne načasovanie odosielania firemných darov konkrétnym klientom. Firemné darčeky na Vianoce napríklad nemusia mať rovnaký efekt na ľudí, ktorí Vianoce neoslavujú oproti tým, ktorí ich oslavujú.

Môžete tiež zvážiť odoslanie firemného darčeka klientom v inom ročnom období. Napríklad po dokončení veľkého projektu alebo ak viete, že váš o obchodný partner oslavuje nejakú životnú udalosť. Dôvodov, kedy môžete obdarovať vašich firemných partnerov a utvrdiť tak dobré vzťahy, je veľmi veľa.

Ak neviete ako hľadať originálne firemné darčeky, skúste sa inšpirovať nasledujúcimi riadkami. Pripravila som pre vás 10 typov ako nájdete najlepšie vianočné darčeky na Vianoce aj na všetky ostatné príležitosti.

1. Na firemné darčeky nemíňajte veľa peňazí

Keď kupujete firemný darček, majte na pamäti, že by ste nemali utratiť veľa peňazí. Najjednoduchším spôsobom, ako dostať niekoho do nepríjemnej pozície je zaobstarať mu niečo veľmi drahé alebo extravagantné. Samozrejme, ak máte TOP prémiových klientov, ktorí vám zvyknú darovať drahšie darčeky, stojí za zváženie, či nesiahnuť hlbšie do vrecka.

Vo všeobecnosti ale platí, že na to aby ste prejavili svoje uznanie, vďaku a ostali zapamätateľní, nemusíte kupovať drahé firemné darčeky. To, čo sa cení, je originalita.

2. Buďte opatrní pri alkohole

Zadovážiť peknú fľašu vína pre obchodného partnera po ukončení veľkého projektu sa môže javiť ako dobrý nápad na firemný darček. Ak si však nie ste istí, či daná osoba (alebo ľudia) pijú alkohol, najlepšie je prísť s niečím iným. Tiež treba prihliadnuť na fakt, že fľaša vína nie je veľmi zapamätateľná a v našich končinách sa nezvykne darovať ženám. Skvelou alternatívou fliaš môžu byť delikatesy obsahujúce alkohol, akými sú darčeky pre firmy od Gentlejam.

3. Nikoho nevynechajte

Uvažujete o zaobstaraní niečoho pre svoj tím? Či už ste manažér alebo iba člen tímu. Uistite sa, že keď budete robiť zoznam, tak na nikoho nezabudnete. Neznamená to celú spoločnosť (pokiaľ nie ste malým podnikom), ale mali by byť zahrnutí všetci, s ktorými priamo každodenne pracujete. Posledná vec, ktorú chcete urobiť je vyčleniť určitých ľudí a spôsobiť, že sa budú cítiť zle.

4. Ak máte pochybnosť či ste vybrali správne firemné darčeky, opýtajte sa HR

Ak si nie ste istý, či je určitý nápad na firemný darček v poriadku, choďte na HR oddelenie a zistite, čo naň hovoria. Vaša spoločnosť môže mať zavedené určité pravidlá alebo vám môže jednoducho poskytnúť praktické rady. Na druhej strane, ak ste HR alebo personalista, ktorý má tieto veci na starosti, spýtajte sa druhých HR ľudí. Na internete ale aj mimo neho existuje množstvo skupín, kde sa títo ľudia združujú. Spýtajte sa ich, čo hovoria na taký alebo onaký firemný darček.

5. Personalizované firemné darčeky sú dobrá voľba

Ak sa obávate, že darček, ktorý darček vyberiete, bude buď príliš osobný alebo príliš všeobecný, nechajte ho personalizovať menom alebo iniciálkami osoby, ktorej ho dávate. Vďaka personalizácií  sa aj jednoduchá vec môže stať originálnym firemným darčekom.

firemne_darceky_Gentlejam

6. Ak hľadáte firemné darčeky pre zahraničných partnerov, buďte opatrní

Pracujete s medzinárodnými klientmi? Možno im napríklad budete chcieť zaobstarať originálne firemné darčeky. Ak máte dočinenie s inou kultúrou aká je vaša vlastná, skontrolujte, či to, čo im dávate, je vhodné. Možno si myslíte, že je niečo, čo ste vybrali v poriadku, no v ich kultúre to môže byť urážlivé. Najlepšie je si spraviť prieskum o kultúrnych rozdieloch, než len predpokladať.

7. Prezentácia je dôležitá

Spravidla sa pri firemných darčekoch uvažuje len o originalite. Dôležitým faktorom pre to, aby darček na 100% splnil svoj účel, je aj to, ako ho darujete. Darček preto pekne zabaľte aby bolo vidieť, že ste pri ňom strávili nejaký čas, prípadne si priplaťte pár eur aby to za vás spravil profesionál. Je to malý detail, ale môže mať veľkú pridanú hodnotu. Osoba, ktorá dostane pekne zabalený darček, sa bude cítiť ocenená. Zle zabalené firemné darčeky navodzujú dojem, že vám je jedno, čo a komu dávate a že ste si ich zaobstarali na poslednú chvíľu.

8. Spravte firemné darčeky osobnými

Toto je malá drobnosť, ktorá má ale veľký efekt. Zvážte, či by ste k svojmu darčeku nemohli vložiť vlastnoručne napísaný list a ak je to možné, doručte ho osobne.

Ak organizujete večierok na konci roka, je ľahké napríklad osobne rozdať darčeky pre svoj tím. Toto všetkým ukáže, že vám na nich záleží a ľudia sa budú cítiť skutočne cenený.

9. Požiadajte o radu spolupracovníkov

Neviete si dať rady s výberom firemných darčekov? Spýtajte sa kolegov. Namiesto toho, aby ste sa zbytočne dlho trápili, zvážte radšej ísť za kolegom a spýtajte sa ho, čo si myslí o tom, čo ste vybrali.

10. Dôverujte svojmu inštinktu

Na záver dôverujte svojmu inštinktu. Mnohokrát starosti so získaním dokonalého darčeka sú zbytočne nafúknuté. Namiesto toho zaobstarajte to, čo považujete za originálny firemný darček a darujte ho tak, ako by aj vás potešilo, keby ste darček dostali.

Iveta Hrabovská

Autorka unikátneho slovenského projektu Gentlejam - džemy a omáčky s prémiovým alkoholom a autorka článkov na webe Gentlejam, ktoré sú plné rád a inšpirácií.